f23e4248e0ec271f52eb0aeccb432e1b HaberHaberler.Net – Güncel Haber, Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler, Magazin Haberleri, Spor Haberleri Genel 3 Aralık Pazartesi 2012 Sağlıkçı aile 3. çocuklarını da genetik hastalığa kurban verdi «

Sağlıkçı aile 3. çocuklarını da genetik hastalığa kurban verdi

saglikci aile 3 cocuklarini da genetik hastaliga kurban verdi Sağlıkçı aile 3. çocuklarını da genetik hastalığa kurban verdi

Aydın’da doktor baba ve laborant anne, binde bir görülebilen genetik hastalığa üçüncü çocuklarını da kurban vererek büyük bir acı yaşadı.
Aydın’da uzun meslek yaşamında 16 yıl Atatürk Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcılığı görevini yaptıktan sonra Kuyulu, Şevketiye ve Işıklı köylerinin Aile Sağlığı Hekimliğini sürdüren Dr. Mustafa Fırat ve Atatürk Devlet Hastanesi’nden emekli olan laborant Semra Fırat, binde bir görülebilen genetik kistik fibrozis hastalığı ile 1985 yılında ilk çocukları olan Melih dünyaya geldiğinde tanıştı. Akciğerinde tespit edilen rahatsızlığı nedeniyle doğumundan itibaren tedavi gören Melih 3,5 yaşında hayata veda etti.

Evlat acısıyla sarsılan Fırat çifti, 1989 yılında dünyaya gelen büyük kızları Ceyda’yla teselli bulmaya çalışırken; kızlarına da doğuştan kistik fibrozis teşhisi konunca hastalıkla ikinci kez mücadele etmeye başladı. 1997′de dünyaya gelen ailenin ikinci kızı İlayda’da diğer kardeşleriyle birlikte aynı kaderi yaşadı. Doğuştan itibaren tedavi görmeye başlayan Ceyda ve İlayda, aileleriyle birlikte hastalığı yenmek için mücadele verdi.

3 YILDA 2 EVLADINI TOPRAĞA VERDİLER

İlayda’nın 2009 yılında 12 yaşında yaşama veda etmesiyle ikinci kez sarsılan Fırat ailesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi Mimarlık Bölümü 2. sınıfta okuyan büyük kızlar Ceyda’nın da geçtiğimiz hafta şikayetlerinin artmasıyla büyük şok yaşadı. Ege Üniversitesi’nde bir haftadır hayata tutunmaya çalışan Ceyda Fırat, önceki gün sabah kardeşleriyle birlikte aynı sonu paylaştı.

Üç çocuklarından tek kalan büyük kızları Ceyda’yı da aynı hastalık nedeniyle kaybeden Mustafa ve Semra Fırat çifti, Ceyda için düzenlenen cenaze töreninde ayakta durmakta güçlük çekti. Aydın Beycami’de düzenlenen törende AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, İl Sağlık Müdürü Dr. Hüsnü Tırpancı, Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Şenol Okur, Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Eralp Atay, meslektaşları ve yakınları acılı aileyi yalnız bırakmadı. Ceyda’nın cenazesi Kemer Mezarlığı’nda toprağa verildi.

ACILI BABA; “DOĞUŞTAN İTİBAREN HEP TEDAVİ GÖRDÜLER”

Kızın mezarı başında gözyaşı döken acılı anne, “Onların hiçbir günahı yoktu. Şimdi ben onlarsız ne yaparım” diye feryat etti. Ceyda’nın şikayetlerinin artmasının ardından son bir haftadır zor bir süreç geçirdiklerini ifade eden doktor baba Mustafa Fırat da, “Çocuklarıma aynı teşhis konuldu. Doğuştan itibaren hep tedavi gördüler. Maalesef üçünü de kaybettik. Aile olarak zor günler geçirdik. Çok üzgünüz” dedi.

“HER TÜRLÜ FEDAKARLIĞI YAPTIK ANCAK ONLARI HAYATTA TUTAMADIK”

3 çocuklarını da aynı hastalığa kurban veren 30 yıllık evli Fırat ailesi evlerinde taziyeleri kabul ediyor. Baba Mustafa Fırat kistik fibrozis hastalığının daha çok akraba evliliklerinden doğan çocuklarda görüldüğünü belirterek, “Benim eşimle bir akrabalığım yok. Ancak ikimizde bu hastalığın taşıyıcısı olduğumuzdan çocuklarımız bu hastalığa yakalandı. İlk çocuğumuz Şerif Melih’i 3,5 yaşındayken kaybettik. İlayda ise daha lise öğrencisiydi. En son kaybettiğimiz Ceyda da İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde mimarlık bölümü okuyordu. Bu hastalığı öğrendikten sonra kendimizi çocuklarımıza adamıştık. Onların yaşam sevgisini kaybetmemeleri için her türlü fedakarlığı yaptık. Aynı hastalığı olan Tuğçe isimli bir kızın Avusturya’da yapılan akciğer nakli ile hayata tutunduğunu öğrenince Ceyda’yı yaşatabilmek için organ bağışı sırasına girmek istedik. Ancak kızımız bunu duyunca bizim ondan ümidi kestiğimiz düşüncesiyle yaşama ümidini yitirdi. Biz çocuklarımız için her türlü fedakarlığı yaptık ancak onları hayatta tutmayı başaramadık” dedi.

“BU HASTALIK EN ÇOK AKRABA EVLİLİKLERİNDE GÖRÜLÜYOR”

Ailelerden dünyaya gelen çocuklarına her türlü testleri yaptırmaları tavsiyesinde bulunan Mustafa Fırat, “Bu hastalık en çok akraba evliliklerinde görülüyor. Onun için akraba evliliklerinden uzak durulmalıdır. Ayrıca genetik rahatsızlığı olan aileler mutlaka doğan çocuklarına sağlık testlerini yaptırsınlar” diye konuştu.

MELEK OLDU UÇTULAR

Acılı anne Semra Fırat ise, “Üç çocuğum da melek olup uçtular. Bu acıyı tarif etmek mümkün değil. Kimse bu acıyı yaşamasın. Aileler çocuklarını doya doya sevsin” diyerek gözyaşlarına boğuldu.

KİSTİK FİBROZİS

Kistik fibrozis; ailevi geçiş gösteren, akciğer, pankreas, barsak, ter bezleri ve dış salgı bezlerinde görülen genetik bir hastalık. Doğumdan itibaren birçok organı etkileyerek işlev bozukluğuna yol açıyor. Kistik fibrozis hastalığı, aynı anda solunum sistemi, sindirim sistemi gibi vücudun birden çok sistem ve organını etkileyebiliyor. Doğumla birlikte görülen fibrozis, bu etkileme sonucu işlev bozukluklarına neden oluyor.

Akciğerlerin temiz kalmasını sağlayan salgı bezlerinin ince ve akışkan olan sıvısı, kistik fibrozis hastalarında daha fazla yoğunlaşarak akıcılıkları azalıyor. Balgam çıkarmayı güçleştiren bu durum, küçük hava yollarının tıkanmasına yol açıyor. Bu kanalların tıkanması da öksürük, hırıltı, zatüre, bronşit gibi hastalıklara neden oluyor. Çocukların gelişememesine, büyümelerinin geri kalmasına neden olan ksitik fibrozis, ter bezlerinde de soruna neden olarak vücudun susuz kalmasına yol açıyor.

Kistik fibrozis genetik geçişli bir hastalık olduğu için, hem annenin hem de babanın hastalık geninin bir araya gelmesiyle bebekte hastalık ancak görülebiliyor. Taşıyıcı anne ve babadan doğacak olan çocukta bu hastalığın görülme ihtimali yüzde 25. Bebeğin hasta olduğu saptanırsa ailenin izni alınarak düşük yaptırılabiliyor.3 Aralık Pazartesi 2012  ~ Genel

SOSYAL ETİKETLER

VIDEOLAR


Genel    Kategorisindeki Diğer Haberler

POPÜLER ARAMALAR